از زندگی

اتفاق مهمی نبود. الان که فکر میکنم، آنقدر مهم نبود که تمام دیروزم را به خاطرش به هم بریزم و عصبانی باشم. ولی اخلاق خودم را هم میشناسم دیگر. من وقتهایی که آرام هستم، ساکت و سر به زیر میشوم. سرم به کار خودم است و کمتر با آدمها صحبت میکنم. دورم را خلوت میکنم و روی یک کار تمرکز میکنم. مهم نیست چه کاری. گاهی یک نقاشی، گاهی یک ترجمه، گاهی ورزش و ... ولی وقتهایی که به هم میریزم یا عصبانی هستم، اگر نخواهم در مورد آن قضیه خاص هم صحبت کنم، ولی نمیتوانم آرام و ساکت باشم. شلوغ میکنم، حرف میزنم، بهانه میگیرم، حتی غر میزنم. کافی است یک چیزی کمی بر خلاف میلم باشد  تا به خاطرش زمین و آسمان را به هم بیاورم. وقتی اطرافیانم کم میشناسنم، ناراحت میشوند. آنها هم ادامه میدهند و اوضاع بدتر میشود. می توانم اینجا بخواهم که اگر در تماس هستید با من، اگر دوست یا آشنا هستید، خواهشا این جور مواقع شما دیگر سر یه سرم نگذارید. فقط کافی است صحبتی نکنید. لبخند پیشکشتان.

ولی واقعا مهم نبود قضیه. اینکه کاملا اتفاقی پشت در کلاسی که اولین بار است میخواهم واردش بشوم بایستم و کاملا اتفاقی بشنوم که صحبت در مورد من است. یکی از شاگردهای کلاس روز قبلم، کلاسی که فقط یک جلسه سرش رفتم، به خاطر اینکه با من نباشد کلاسش را عوض کرده. و کاملا اتفاقی کلاس دومی که برداشته را هم به من داده اند. و جالب تر اینکه همه ی کلاسهایی که به من داده اند را توی برد زده اند: "استاد: نامشخص" !  خوب نامشخص هستم حتما دیگر. و کاملا اتفاقی این خانم داشتند ذکر خیر می کردند که استاد آن کلاس خیلی بد بود. "دختره معلوم نیست چند سالش بود و باباش رئیسی چیزیه که آوردش اینجا" و " اصلا چیزی بارش نیست که بخواهد به ما یاد بدهد" حالا بگذریم که نه تنها پدرم رئیسی چیزی نیست بلکه اصلا برای گرفتن این کار هم با من نیامد. بگذریم که من خودم رفتم چندین جا فرم پر کردم تا اینجا درست شد. از اینها بگذریم ولی نمیدانم چطور تو یک جلسه که اصلا درس هم کار نکردیم و فقط معرفی خودمان و کتاب بود، این خانم فهمیده است که من چیزی بارم نیست! درست است که مهم نبود، ولی فقط باید جای من میبودید با همین شرایط تا بفهمید که چه دردی دارد. ترم اولم هست و هنوز خودم، خودم را آن طور که باید باور نکردم. تازه از هر کلاسی یک جلسه رفتم و هنوز ترس دارم. خودم هنوز چشمم به دهن دیگران است که ببینم کارم را چطور ارزیابی می کنند. آن وقت این اتفاق می افتد. نتوانستم آرام باشم. رفتم نشستم تو یک کلاس دیگر، گریه هایم را کردم و بعد به خودم گفتم این طوری فایده ندارد دختر. باید محکمتر باشی. اگر بخواهم این کار را ادامه بدهم، قطعا این تازه اولش است. باید آمادگی برخوردهای بدتر از این را داشته باشم.

اینجاست که آدم میفهمد استاد یعنی یک آقای قد بلند هیکلی ریش و سیبیل دار. اگر خانم باشد که استاد به حساب نمی آید. ولی خوب اگر خواست پایش را تو کفش مردها بکند، باید حتما هیکلی و سیبیل دار باشد. و اصلا اشتباه نکنید که مهم هست چیزی بلد باشید یا نه.

ببخشید. خیلی سعی کردم آرام باشم و بنویسم ولی میگفت ارتباط برقرار کردن باهاش سخت است.

نه شما بگویید! ارتباط برقرار کردن با من سخت است؟!

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضی

عزیزم حرفهای همه ی دیگران در مورد ما مهم نیست... اصلا باور کن سعی کن اینو باور کنی با تمام وجودت تا به آرامشی همیشگی برسی توی محیط کار گاهی دیگران بدون دلیل با آدم سرسنگین می شن... گاهی قضاوت نادرست می کنند... مهم اینه که خودت بدونی که چکاره ای ... اگر هم گاهی رو در رو حرفی زده شد خوب لازمه که از خودت دفاع کنی... ولی اینکه دیگران پشت سرت چه حرف می زنند یا چه فکری می کنند... خیلی نباید تاثیر گذار باشه... مخصوصا وقتی که خودت می دونی که کاملا اشتباهه... حالا ممکنه یک مساله ای باشه که بتونی کمی هم به اونا حق بدی خوب اون فرق می کنه [گل]

رضا

سلام و درود بر شما ..مطلب شما را خودنم ...اول تبریک برای مشغول شدند و دوم برخورد گاها دانش اموزان و یا همان دانسجویان ...این تجربه شما خیلی سالیان قبل من هم داشتم ...و همین گونه وکمی نوع دیگر ...که این اقا هر چی داره میگه ما بلدیم و غیره ...در جلسه بعدی به انها توضیح دادم خوب حالا که شما گله کردید و اینها را بلدید ....باید خیلی چیزهای ژیش ژا افتاده تر از این را نیز بدانید ...از قبل در جستجو از کتابات مختلف یک سری سوال اماده کرده بودم و دادم خدمتشان گفتم بفرمایید این سوالات را پاسخ بدهید .....هیچ کدامشان حتی نمره تک هم نتوانست بگیرد ...با مدیر ان موسسه نشان دادم ....و بلاخره پذیرفتند که فقط برخورد شخصی بوده ...انشالله اتفاق شما هم همین باشد ..و با تلاش شما حل خواهد شد ....[گل]

نوید

سلام سمیرا جان.شروع هر کاری همیشه با مشکلاتی همراهه.به خصوص کار تدریس.مهم نیست که 1 نفر ازت راضی نباشه اونم بدون دلیل.مهم اینه که بتونی دل همه اون بقیه رو بدست بیاری و البته که می تونی

بهنام

سلام/ مثل اینکه تا حالا دانشجو نبودیا؟! بابا از این حرفا عادیه الکی چرت میگن چرا شما به دل میگیری؟ شما خانم ها خودتون ، خودتون رو قبول ندارین، بعد انتظار دارین ما مردا جون بدیم واسه اینکه شما حقوقتون با ما برابر بشه؟!!! اصلآ از این پستت خیلی ناراحت شدم. از اینکه گفتی استاد باید مرد هیکلی و سیبیلویی باشه که کذا و کذا... به نظر من که استاد زن یه چیز دیگه است . عزیز من غمت نباشه. اتفاقآ استاد رسم فنی ما یه خانمی است به نام رضایی که واقعآ معرکه است و هزار تا مرد به پاش نمیرسن. تو رو خدا دیگه از این ناراحتی ها نداشته باش ... البته شاید من نتونم خودمو بذارم جات ولی اگه جات بودم میرفتم بهش میگفتم چرا این فکر و در مورد من کردی؟؟؟[گل] زن= مرد هیچ تفاوتی نیست " یاحق"

محمد مهدي

سلام وبلاگ زيبايي داري موفق باشيد و با مطالب جديدتون زيباتر شود......منتظرم شما هم با نظراتتون من رو سر افراز كنيد...باي باي [گل]

... & Hamid

سمیرا تو خودت دانشجو بودی کلی تو دیگه چرا ؟ میدونی که همیشه یه سری دانشجو هستند که از همه شاکین و بدون علت از یکی بد میگن ! باره ها شده که دوستای دانشجوم از یک استاد بد گفتن و من بهشون اعتماد نکردم و با همون استاد گرفتم و اتفاقا خیلی هم خوب بوده !!!

... & Hamid

تعجب میکنم که تو چرا این چیزارو در مورد دانشجو ها یادت رفته ! اینو بدون که اولین کسی که باید قبولت داشته باشه خودتی ! بهشون نشون بده که خیلی چیزا میدونی ! اینطوری اگه بخوای پیش بری تازه اعتماد به نفستم از دست میدی ! باور کن اگه من یه همچین چیزی میشنیدم با طرز برخورد و طریقه ی تدریس کاری میکردم که اون دانشجو آخر ترم از حرفش شرمنده بشه !

... & Hamid

که مطمئنم تو هم طریقه ی درس دادنت عالیه و هم طرز برخوردت پس کافیه خودتو باور کنی شاید چون منتظر شنیدن این حرفایی ، یه جورایی جذبشون میکنی ! فقط کافیه خودتو باور کنی ، همین !

سهراب

شما که خودت دانشگاه رفتی چرا این حرف رو میزنی...اگر استاد خیلی مایه بزاره و سخت گیری کنه میگن عقده ایه...اگر شل بیاد میگ چیزی بارش نیست و پیچه...هر رقم که تا کنی بچه ها یه چیز میگن...ترم پیش یه استاد خانم داشتیم که قدش به زور تا تخته میرسید...بچه مثل" " ازش حساب میبردند...این چیزا مونده به خودت....

امير / تيره گان

بعضي ازين دانشجو ها هم خيلي ديگه لوس تشريف دارن اتفاقن من چندتا از استادهاي خانمم رو خيلي قبول دارم هميشه ربطي به زن و مرد بودن نداره كه راستي شما چي درس ميدين؟ رشته خودتون چي بوده؟