It takes two to Tango

و من تنها بودم.

راست می گوید یک جایی توی ممول خودم نوشته بودم که کلیت زندگی همه ی ما مثل هم است. فقط جزئیاتش فرق می کند. و چیزی که  بیشتر از همه روی روابطمان تاثیر می گذارد، این است که کجای زندگیمان همدیگر را می بینیم. و باز هم می گویم توی این روابط انسان بودن از هرچیز دیگری مهم تر است.

من هیچ وقت اهل قصه ساختن و بزرگ کردن رابطه های گذشته ام نبودم. حقیقت این است که آدمی بوده است، رابطه ای بوده، شاید اشتباهاتی بوده و شاید هم نه. فقط دو نفر به درد هم نمی خوردند. و عشق و این جور چیزها هم واقعا وجود ندارد. هیچ کس به خاطر دیگری رابطه ای را شروع نمی کند و هیچ کس هم  به خاطر دیگری توی آن رابطه نمی ماند. همه دنبال خواسته های خودشان و برطرف کردن نیازهایشان هستند. همه نیازهایی داریم. نیازهای جنسی هست و احساسی. نیاز جنسی که قضیه اش مشخص است و بسیار ساده. اما قسمت پیچیده ماجرا نیازهای احساسی است.  مثلا من به تنهایی می توانم بروم گردش. یا اگر بخواهم با دوستهایم یا خانوادم. نمی خواهم یک نفر کنارم باشد که گردش ببرم، سینما ببرم ، با هم غذا بخوریم یا ... وقتی یک رابطه ی عاطفی را شروع می کنم یعنی می خواهم یک نفر کنارم باشد که  دوستم داشته باشد و دوستش داشته باشم. یعنی می خواهم محبت کنم و محبت ببینم. یعنی می خواهم به یک نفر احساس دوست داشتنی بودن را بدهم، و خودم هم احساس کنم که دوست داشتنی هستم. می خواهم یک نفر کنارم باشد که خودم، کارهایم و زندگیم برایش مهم باشد. و قطعا از آن طرف هم  همین را ببیند.

به نظر من رابطه ی سالم رابطه ای است که همه ی این نیازهای دو طرف را جواب بدهد. رابطه ای که دو طرف به یک اندازه دوست دارند، به یک اندازه اهمیت می دهند، به یک اندازه هم وقت و انرژی می گذارند. وقتی توی رابطه بهانه ها و مشکلات و دعواها شروع می شود یعنی یک طرف یا دو طرف محبت و حمایتی که می خواهند را نمی بینند. ساعتها و هفته ها و ماهها صحبت کردن در مورد آن مشکلات هم فایده ای ندارد. چون این ظاهر قضیه است.  اصل اینجاست که یکی از طرفین یا باز هردو، از مشاجره  دنبال اطمینان از  علاقه ی طرف مقابل هستند. شاید هم اصلا ندانند که چی دارند به زبان می آورند. یکی از زمین بگویند و یکی از زمان.  اگر آن طرف علاقه ای باشد که حل می شود. و اگر نباشد هم هیچ آدم عاقلی توی آن رابطه نمی ماند مگر اینکه خودآزاری داشته باشد. مگر اینکه بخواهد یک عمر خودش را از داشتن یک رابطه ی سالم محروم کند. و واقعا هیچ کس از آسمان نیامده و هیچ کس تافته ی جدا بافته نیست که بخواهیم توی ذهن خودمان بزرگش کنیم، ازش بت بسازیم و یک عمر توی ذهنمان نگهش داریم. حالا بعضی ها مدتها و شاید همیشه بعد از تمام شدن رابطه، یک تصویر خیالی از طرف مقابلشان را توی ذهنشان نگه می دارند  و به عبارتی با همان عشق بازی می کنند.  فکر می کنم این جور مواقع از اول هم مشکلی بوده است. و واقعا عاشق خود طرف نبودیم. بلکه فقط یک ویژگی و خصوصیتی را در آن فرد دیدیم  که جذب آن شدیم. خصوصیتی که دوست داشتیم و داریم که خودمان آن را داشته باشیم. که چرا سعی نکنیم خودمان به دست بیاریمش ؟

قبلا  هم یا همینجا یا توی ممول گفتم که هیچ وقت نمی شود از اول که یک نفر را می بینی دوستش داشته باشی یا عاشقش باشی. درست ترین و بهترین حالت این است که یک بذر سالم پیدا کنی. بکاریش و خودت پرورشش بدهی. یک رابطه هم دو سر دارد. اگر دو نفر ببینند که برای همدیگر جذاب هستند و موقعیت و خصوصیتشان به هم می خورد، آن موقع می توانند شروع کنند به ساختن یک رابطه ی سالم. رابطه ای که تویش عقل و احساست با هم در جنگ نباشند. و رابطه ای که آرامش داشته باشد. این بهترین حالت است. و مطمئنا هر رابطه ای فراز و نشیب دارد. جنگ و دعوا توی هر رابطه ای هست. ولی وقتی رابطه ات را این طوری ساختی، وقتی از علاقه ی طرفت به خودت مطمئن باشی می دانی که درست می شود. وقتی هم که نباشی که باز برمی گردیم به پاراگراف قبلی که مگر دیوانه ایم!

به هرحال اینها فکرها و نظرهای من بود. اگر کسی  که دوستش دارم ، دوستم داشته باشد، از دستم نمیدهد. و اگر دوستم نداشته باشد، بهتر که کنارم نماند. اگر کسی که دوستت دارد را دوست داری، از دستش نده. و اگر دوستش نداری، آزادی را بهش هدیه بده.

و می دانید آخر همه ی این قضیه ها چی می شود؟

وقتی آدم مناسب را پیدا کردی، قدرش را می دانی.

/ 22 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همون

به همین راحتی ها هم که تو می گویی نیست ! بستگی به تعریف این رابطه دارد .وابستگی ها را چه می شود کرد .وابستگی جنسی را شاید بشود با مراجعه به دکتر جبران کرد وابستگی روحی را چه کنیم .خاطرات را کجا پنهان کنیم اگر کسی مانده باشد و سهم هر دومان باشد را چه گونه تقسیم کنیم ؟؟و کلی سوال و امای دیگر !

Yaprak

می دونی یه وقتای یه جاهایی باید تنهایی برقصی تا پارتنرت از دور نگات کنه و کم کم به وجد بیاد و قر تو کمرش خوش بشه بعد بیاد جلو مثل یه جنتلمن دستت رو ببوسه و ازت تقاضای رقص کنه و تو هم لیدی وار نبودشو ندید بگیری و برای خوش آمدش بهش ادای احترام کنی .. می دونی هر رابطه ی احساسی عشق نیست که ازش انتظار داشته باشی مهم بودن رو بهت تزریق کنه .. خیلی راحت و آسون و ساده تو یکی از 6 ماه اول سال وقتی خیلی هورمونات قاطی کردن یه رابطه ی احساسی رو می تونی با عشق اشتباه بگیری و با اشتباه خودت بری جلو .. اما تو نیمه دونم سال منطقی تر بشی و بگی پس مساوات این رابطه کو ؟؟

Yaprak

می دونی رابطه ای که توش عدالت باشه و هر دو طرف بتونن برن جلو رابطه ای از جنسه ازدواجه طبق یه قاعده و قانون و حساب و کتاب و وقتیم عدالت رو رعایت نکنی سر و کارت با قانونه . اما رابطه ی عاشقانه هیچ وقت عادلانه نیست که اگر عقلی توش بود عشق نمی شد .. عشق یه رازه .. یه جور اعتیاد لذت بخش که حاضری به خاطرش هر کاری بکنی و معمولا اونی که عاشق تره بیشتر صدمه می خوره تو اون رابطه .. اما اگر تو رابطه ای بودی که با مشاجره می خواستی بفهمی دوست داشتنت یا دوست داشتنش چقدره خودتو آزاد کن از اون رابطه چون رابطه ای که توش غرور باشه عشق نیست .. یعنی خیلی ساده است نمیشه که عقل و غرور با عشق و دلدادگی منافاتی نداشته باشه میشه ؟‌؟‌

Yaprak

در مورده رابطه ی سالم و بذر و اینجور حرفها هم باز هم تکرار می کنم که این نوع حساب گریا و دو دوتا چهار تا برای ساختن یه رابطه ی عاشقانه درست از آب در نمی آید .. می دانی سمیرا تو ف رو می شناختی با تمام دیوانگی ها و دلدادگی هایش .. اما احساس امنیت رو فقط با ازدواج به دست آورد .. در حقیقت دوستی ها و روابط عاشقانه برای دیوانگی کردن و هیجان داشتن است .. آرامش و تساوی احساسات با روابطه قانونی و چهار چوب دار معنا پیدا می کند .. نمی دونم چند تا کامنت ازم داشتی اما این سومین کامنت من است و دو تای اولی هم با جمله سوالی و علامت سوال تمام شدن[چشمک]

Yaprak

حکايت عشق من به تو، حکايت شيرينی نيست. رسيدن ما به هم، رسيدن آفتاب غارب، کنار کوه بلند است. برای عاشق بی قرار ،بدتر از فردا روزی نيست! حکايت محبت، حکايت درد است.

مادر خورشید

مراقب افكارت باش كه گفتارت مي شود . مراقب گفتارت باش كه رفتارت مي شود . مراقب رفتارت باش كه عادت مي شود . مراقب عادتت باش كه شخصيتت مي شود . مراقب شخصيتت باش كه سرنوشتت مي شود .

شایسته

عسکاتونم دییییییییییییییییییدم

گیلدا

فکر می کنم همیشه یکی هست که بیشتر انرژی می گذارد. بیشتر محبت می کند تا ببیند. این خصلت خودم است شاید به همین خاطر اینگونه می بینم!! سلام سمیرا

ماهی کوچولو

یک جمله تو کل کامنتهای یاپراک برام خیلی معنا داشت : نشون میده هم عاشقی رو میفهمه و میشناسه ، هم به سطح خوبی از شعور و پختگی رسیده : (( رابطه ای که توش غرور باشه عشق نیست )).